Cikkeink

Etetés, kellékek és receptek

A babák az első 4 hónapban anyatejen, vagy szükség szerint ezt helyettesítő tápszeren élnek. 4 hónapos kortól elkezdhetjük adagolni nekik a kiegészítő tápanyagokat, így szoktatva őket hozzá az új ízekhez, állagokhoz. Egyrészt kipótolhatjuk a táplálék mennyiségét, ha nem elég nekik az anyatej, másrészt elkezdődik vele a szilárd ételekre való átszoktatás hosszú összetett folyamata is. Ehhez nyújtunk egy kis segítséget, első körben a 4-6 hónapig terjedő időszakra, tanácsokkal, receptekkel és az etetéshez szükséges kellékekkel.

 

Mikor kell elkezdeni a kiegészítő táplálást?

Minél később, annál jobb! DE! A csecsemő tápanyagszükségletét 6 hónapos kora után az anyatej egyedül már nem képes fedezni, ezért kiegészítő táplálkozásra van szüksége. A különböző szilárd ételek bevezetését 4-6 hónapos kor között ajánlott elkezdeni. Fontos tudni, hogy a szilárd étel bevezetése nem jelenti a szoptatással vagy tápszerrel való táplálás megszűnését.

  

Honnan tudom, hogy eljött az idő?

Ha gyermeked
– éjjel gyakran felébred,
– szopja az ujjait,
– nyugtalan,
– elkezdik érdekelni a felnőttek ételei,
– súlya sem gyarapszik megfelelően,
– többször kér enni,
akkor eljött az idő, hogy az anyatejen kívül mást is kapjon.

  

Mit adjak neki először?

Az első étel tartalmazhat zöldségpürét, rizst, gyümölcspürét, zabpelyhet. Mindegy melyikkel kezdi, a szilárd étel bevezetésének lényege a fokozatosság, mellyel csökkenthető az allergia kialakulása. A legtöbben gyümölcsökkel kezdik. Elsőként lé formájában add a picinek, majd ezt váltja fel a pép. Kezdheted almával, őszibarackkal, ezek magas vitamin- és ásványi anyag tartalmuk, étvágyjavító hatásuk miatt előnyösek.

 

Hasznos kiegészítők etetéshez!

 

Az anyatej még szerves része a kicsi táplálkozásának, így a mellszívó, valamint az anyatej tárolásához, lefagyasztásához szükséges edények elengedhetetlenek a háztartásból.

  

 

Szintén rendkívül fontos a cumisüveg és az etető cumi. Ezekből már rengeteg féle kapható, attól függően, hogy hány hónapos kortól kell használni, valamint az etető cumiknál folyás szerint csoportosítva. Kapható normál folyású, szabályozható/változtatható folyású, gyors folyású illetve pépes ételekhez használható fej is. Érdekes megoldás még a kanalas végű cumisüveg, ami nagy segítség lehet az átszoktatáskor.

 

  

Az altató-, vagy más néven játszó cumik szintén kor szerint vannak csoportosítva, de ezek között is megtalálhatóak az egyedi funkciókkal rendelkezők, mint például a cumis hűtőrágóka, amit 3 hónapos kortól már lehet használni.

 

  

 

Cumisüveg mellé érdemes beszerezni cumisüveg mosó kefét, sterilizálót, valamint termoszt, vagy cumi melegítőt is a hosszabb sétákra, utazásokra.
A pépes ételekhez hasznosak a robotgépek, amikkel pár pillanat alatt elkészítheted a pici ebédjét, így sok időt spórolhatsz meg magadnak.

 

Receptek

  

Almalé

4-6 hónap, tejmentes, tojásmentes, glutén mentes 

Elkészítés:

Két nagy almát reszelj le, majd teaszűrőn szűrd át a levét (a pici babák még nem tudják lenyelni a reszeléket). Ha nagyon sűrű lenne, adj hozzá kis forralt vizet.

  

Őszibarackos alma

4-6 hónap, tejmentes, tojásmentes, glutén mentes

Elkészítés:

Egy db almát és egy db barackot hámozz meg, majd pürésítsd őket.

   

Párolt almapép
4-6 hónap, tejmentes, tojásmentes, glutén mentes

Elkészítés: Hámozz meg 1 db almát, majd kockázd fel és sütőben párold, amíg  meg nem puhul (kb. 20 perc). Ezután turmixold össze.

   

Almás tejberizs

4-6 hónap, tejmentes, tojásmentes

Elkészítés:
Vágd az almát kis kockákra, majd tedd egy lábosba, kevés vízbe. Adj hozzá egy marék rizst. Főzd őket puhára. Ha kész vagy pürésítsd, majd egy kis anyatejjel keverve már adhatod is a babádnak.

 

Barackos szőlőpép

4-6 hónap, tejmentes, tojásmentes, glutén mentes

Elkészítés:
A szőlőszemeket vágd ketté, vedd ki magjukat. Egy barackot hámozz meg, és kockázz fel. Keverd össze a fentieket, majd pürésítsd őket.

 

Répapüré

4-6 hónap, tejmentes, tojásmentes, glutén mentes

Elkészítés:
Két db sárgarépát kevés vízben párolj meg, majd turmixolj össze. Adj hozzá egy is anyatejet a megfelelő állag elérése érdekében.

   

Almaszósz burgonyával

4-6 hónap, tejmentes, tojásmentes, glutén mentes

Elkészítés:
1 db krumplit tisztíts meg, darabold fel és kezd el főzni. 1 db almát tisztíts meg és darabolj fel. Mielőtt a krumpli teljesen megpuhulna tedd mellé az almát is. Ha megpuhultak, turmixold össze őket, és a kapott püréhez adj hozzá egy kis anyatejet, hogy pépesebb legyen.

 

További receptekért, cikkekért, termékekért keresd fel honlapunkat: www.babaszafari.hu

Vagy kövess minket a Facebookon: 
www.facebook.com/babaszafari

 

Legutóbbi hírek
Fizetési megoldások: