Cikkeink

Fogzás

A babafogzás jelei a legtöbb esetben hat hónapos kor körül jelentkeznek, de vannak kisbabák, akiknél már 3 hónapos korban is mutatkozhatnak a fogzás tünetei.

 

A babafogzás minden babát más módon érinthet. Vannak kisbabák, akik a tejfogak áttörése előtti időszakban nagyon nyugtalanok, sokat sírdogálnak, esetleg rosszul alszanak, és van olyan eset is, amikor a szülő véletlenszerűen fedezi fel az újabb fogacskákat a baba szájában minden előzmény nélkül.

 

Olyan is előfordul, hogy egy éves korban jön az első metszőfog, noha a baba teljesen egészséges, és a későbbi megfigyelések szerint a maradandó fogak is jól fejlettek és egészségesek lesznek.

A fogzási időpontok variációinak általában nincs nagyobb klinikai jelentősége.

 fog

Milyen tünetekkel járhat a fogzás?

A fogacskák, ahogy az ínyben keresik az útjukat, illetve éles kis szélükkel törnek elő, bizony elég sok fájdalmat okoznak. Nyomják, tolják az íny szöveteit maguk előtt.

Egy-egy fog áttörése 4-7 napig tarthat. Van, akinél ez az időszak pár napig tart, és vannak olyanok is, akiknél akár hetekig, hónapokig is.

Az addig mosolygós, kiegyensúlyozott kicsi síróssá, nyűgössé, étvágytalanná válik, nyála folyik, ínye megduzzad, esetleg kékesen elszíneződik.

Éjszaka több alkalommal felébredhet a csecsemő, akár 8-10 alkalommal is.

A kicsi széklete meglazulhat a fogzás időszaka alatt, és a különböző fertőzéseket  ilyenkor hajlamosabbak elkapni. Hőemelkedés is felléphet a fogzás időszakában, de a láz már fertőzésről tanúskodik.

 

fogzas

Bababoltokban kaphatóak rágókák, olyanok is melyet le lehet hűteni, illetve hűtött, tisztított alma- vagy répadarabot is adhatunk a kicsi kezébe és annak a rágicsálása enyhítheti a tüneteket.

Legyünk türelmesek a picivel, vigyük el sokat sétálni, játszunk vele, tereljük el a figyelmét.

Legutóbbi hírek
Fizetési megoldások: