Cikkeink

Gyakori bababetegségek

 

1. Hasmenés

A csecsemő pelenkájának tartalmát mindig figyelemmel kell kísérni, mert a széklet sok információt hordozhat. A hasmenés mellett a szín és állag hordoz információkat.

Normális esetben a csecsemők az első hetekben minden étkezés után ürítenek székletet, a nagyobb csecsemők általában napi 1‐5 alkalommal, az anyatejes babáknál előfordulhat a néhány naponkénti székletürítés is.

A széklet az anyatejjel táplált babák esetén mustárszínű, kenőcsös állagú. Tápszeres babáknál a széklet tápszertől függően sárgás‐zöldes is lehet.

 

A hasmenés az egyik leggyakoribb gyerekkori betegség.

Okai lehetnek: fertőzés, étel allergia vagy túl sok gyümölcslé.

Amíg a hasmenése elmúlik, tartsd otthon a gyereket és biztosítsd a megfelelő hidratálást. Semmiképp se adj neki tejtermékeket, magas rost tartalmú és zsíros ételeket. Enyhe hasmenés esetében, amikor csak pár alkalommal figyelhető meg hígabb széklet, elegendő a megfelelő folyadékpótlás.

A székletfogó készítmények alkalmazása csak orvosi utasításra történjen!

 

2. Láz

A láz 38°C fok és afeletti testhőmérsékletet jelenti

Lázról beszélünk, ha a test hőmérséklete 38°C fok vagy afeletti, 37-38°C foknál hőemelkedésről beszélünk.

Az újszülöttek esetében már egy kisebb hőemelkedés is komoly fertőzést jelezhet. Ha a babád 3-6 hónap közötti és a végbélben mért testhőmérséklete 38 Celsius fok vagy annál magasabb, azonnal hívj orvost.

Nyugtasd meg a babát folyadékkal, langyos fürdővel és könnyű ruhákkal. Orvosodtól mindenképp kérj segítséget, hogyan tudnád biztonságosan enyhíteni a lázat.

 

laz

 

3. Szorulás

A székrekedés újszülötteknél, csecsemők esetében is gyakran előfordul. Akkor beszélhetünk székrekedésről, ha a babának 3­4, esetleg több napig sincs széklete, vagy a székletet csak összegömbölyödve, lábacskáit pocakjához húzva, erőlködve sikerül ürítenie. Egyes esetekben a széklet nagyon kemény és száraz, a csecsemő számára fájdalommal is járhat, ezért nyugtalan, sír.

Egyes gyerekek naponta többször is szellentenek, míg mások esetében napok telnek el a bélmozgások között. Ne aggódj, ha gyermekednek nem megy olyan gyakran, mint azt elvárnád.

Az igazi szorulás az, amikor a széklet kemény és fájdalmas.

 

 4. Kiütések

A babák bőrén gyakran előfordulhatnak apró piros foltok. A szülők nem mindig tudják egyértelműen beazonosítani, hogy mi is okozhatja a kiütéseket, amelyek néha pár óra alatt eltűnnek, máskor azonban vissza-visszatérnek.

A kisgyermekek testén nem ritkák a kiütések. Számos oka lehet a piros foltoknak, de fontos, hogy mielőbb kiderítsük, mi okozza az elváltozást. A pelenkakiütéstől a rovarcsípésen át a csalánkiütésig sok előidézője lehet a bőrön megjelenő foltoknak.

A babáknak érzékeny bőrük van.

Számos fajta kiütés létezik: apró fehértől kezdve piros, száraz foltokig. Hogy elkerüld a pelenka okozta kiütéseket, cseréld ki gyakran a baba pelusát és minden alkalommal kend be védő kenőccsel. Ha ekcéma jelentkezne, kerüld el az erős szappanokat és tartsd hidratálva a bőrt.

A kiütések zöme nem komoly, azonban ha a kiütés fájdalommal jár és felhólyagzik, azonnal fordulj orvoshoz.

 

 kiutes

 

5. Köhögés

A köhögés védekezõ reflex, amellyel a szervezet eltávolítja a légutakból a váladékot vagy az idegen anyagokat. Mint az újszülött nagyon sok egyéb funkciója, a köhögési reflex sem tökéletesen érett a születés pillanatában, az érési folyamat csak a serdülõkorban fejezõdik be. Az újszülöttek és a fiatal csecsemõk még kevesebbet köhögnek.

A babák többféleképpen köhögnek. A fókaszerű köhécselés torokgyulladásra utalhat.

Ha a köhögés mellé láz is járul, valószínűleg megfázás áll a háttérben, azonban a magasabb láz már tüdőgyulladást is jelezhet.

A szamárköhögés könnyen felismerhető jellegzetes hangjáról.

 

Legutóbbi hírek
Fizetési megoldások: