Cikkeink

Gyakori bababetegségek folytatása

1.  Hasfájásra utaló tünetek

 

Az 1 hónapos kor előtt jelentkező hasfájás oka gyakran a levegőnyelés.

A kezelhetetlen sírás, a hát görbítése és a felköhögött váladék hasfájást jeleznek, melyet okozhat bélgörcs, étel allergia, vírus, stb.

A totyogó korba lépett gyermekeknél a probléma okozói az új ételek lehetnek, melyeket most kóstol először. A legtöbb gyomor fájdalom nem komoly és magától elmúlik. Azonban, ha nem javulna, vagy a gyerek hányást, hasmenést vagy lázat produkál, esetleg letragikussá válik, fordulj vele orvoshoz.

2. Fogzási fájdalom

Fogzásnak azt a folyamatot nevezzük, amely alatt mind a 20 tejfog előbújik. Ez általában 4-5 hónapos kortól 3 éves korig tart, és általánosságban elmondható, hogy egy csecsemőnek hattal kevesebb foga van, mint ahány hónapos.

A hatodik hónap körül, a baba első foga kibújik az ínyből. A fájó íny miatt nagyon nyűgös lehet a baba. Az ínyfájdalmat enyhítheted, ha a babának adsz valami rágcsálnivalót: egy hűtőbe tett nedves törölközőt vagy egy fogzási karikát. Az is segíthet, ha ujjaiddal finoman masszírozod a baba ínyét.

 fogzas

 

3. Babák, totyogók és fájdalmas gázok

A böfögés, a sírás és a felpuffadás valószínűleg gázokra utalnak. A gáz nem olyan, mint a bélgörcs, amely megvigasztalhatatlan síráshoz vezet. A gázokat általában a levegő lenyelése okozza, tehát etess lassan és böfögtesd meg gyakran a babát. A totyogók esetében, a magas rost tartalmú vagy zsíros ételek, illetve a túlzott gyümölcslé fogyasztás idézhet elő gázokat. Ha a gyermek evés közben járkál, levegőt nyelhet, így biztatnod kell, hogy inkább maradjon ülve amíg eszik.

 

4. Bedugult orr

A kisgyermekek anatómiai jellegzetessége, hogy csak az orrán tud levegőt venni. Ennek oka, hogy ebben az életkorban a lágy szájpad alacsonyan, a gégefedő pedig viszonylag magasan, egymáshoz közel helyezkedik el, és ez így akadályozza a szájon át a levegő útját.

Az orr hátsó részén, az orrgaraton át viszont normális esetben kényelmesen közlekedik a levegő, hacsak valamilyen okból, például náthás betegség miatt a kicsi orra el nem dugul. Mivel ez az alvására és az étkezésére is kihat, a szülők szeretnék mielőbb orvosolni a problémát.

Ha a baba megfázik, orra bedugul. Sós cseppekkel elvékonyítható az orrban felgyülemlett nyálka és kiszippantható a baba orrából egy erre a célra készült pipetta segítségével.

Egy párásító készülékkel megkönnyítheted a baba nehéz éjszakáit.

orrdugulas

 

5. Hányinger és hányás

Kis csecsemőnél a hányás oka lehet egyszerű levegőnyelés. Szoptatás vagy etetés után a kis csecsemőt függőleges, úgynevezett "büfiztető" helyzetben tartjuk, hogy a lenyelt levegő távozni tudjon. Ha ezt elmulasztjuk, a gyermek erőteljesen, "sugárban" kihányhatja a megevett táplálékot.

A babák gyakran felböfögnek evés után, de erőteljes és tartós hányás esetén szükséges egy orvos véleménye. A hányás és a hasmenés vírusra utalhat.

A hányással járó folyadék vesztés kiszáradáshoz vezethet. Ha a hányás nem szűnik meg néhány órán belül, vagy lázzal jár, esetleg a gyermek szervezete nem tudja befogadni a folyadékokat, mindenképp fordulj orvoshoz vele.

 

Legutóbbi hírek
Fizetési megoldások: