Cikkeink

Szülés utáni depresszió

Az első gyermek születése előtt a legtöbb anyuka azt képzeli, ha már túlvan a fárasztó és fájdalmas szülésen, akkor kezdődik az örömmámor, leszáll a rózsaszín köd és kezében tartja majd az ő nyugodt, békésen szuszogó, jóevő, jóalvó picurkáját.

Ezzel szemben a valóság az, hogy az újszülött egész nap ordít, folyton szopizni szeretne, a tej hol kevés, hol meg ömlik belőle, és senki nem ad egyértelmű tanácsokat.

A szülést követően a nők 50-85%-a egy rövidebb ideig tartó, enyhén lehangolt állapotba kerülhet, különösen érzékennyé, hangulata instabillá válhat.

Ez a természetesnek mondható testi-lelki állapot többnyire a szülést követő héten jelentkezik és pár óráig, vagy néhány napig tart. Bizonyos esetekben azonban az állapot fennmarad, sőt fokozódik is, ilyen esetekben beszélhetünk szülés utáni depresszióról.

szules utani depresszio

 A betegség hátterében hormonális, szociális és pszichológiai tényezőket feltételeznek. Kutatások bizonyítják, hogy a terhesség alatt a szervezet tízszer több női hormont termel, mint normális körülmények között. Ez a megemelkedett hormonszint a szülést követő 3 napban visszaesik a kiindulási értékre, mely változás nagyon komoly megterhelést jelent az anya számára.

A szülés utáni depresszió 2-3 napig vagy akár 2-3 hétig is tarthat, de ha valaki hajlamos a depresszióra akár elő is hozhatja belőle a terhesség alatt általában csillapodó betegséget.

Megfelelő kezelés nélkül akár évekig is elhúzódhat a depressziós állapot. Akinek korábban volt már az életében depressziós állapot, kezelték már depresszióval, annál nagyobb eséllyel alakul ki a szülés utáni depresszió is. A szülés utáni 3.-4. napon már előjöhet, de a baba első életéve során bármikor jelentkezhet.

A nők 15-20%-ánál fordul elő, függetlenül attól, hogy az első vagy a sokadik szülésen estek át.

A rokonság a legtöbbet azzal tud segíteni, ha átvállalnak pár feladatot az anyukától, és mindenben követik az anya akaratát, ahogy neki éppen jó. Az anyukának is meg kell tanulnia kihasználni pihenésre a szabad perceit, érdemes rangsorolni a feladatai között és nem szabad ilyenkor maximalistának lennie.

Nagyon fontos, hogy ne csak a kisbabára, hanem a kismamára is figyeljen a környezet, ha a szomorúság, levertség, a depresszió tünetei elhúzódnak, ne szégyelljünk egy szakértőt felkeresni

Legutóbbi hírek
Fizetési megoldások: